Uyku Açmanın Yolları

5

Uyku çoğu kez aranılıp da bulunamayan bir nimettir, bir çok insan uyku hastalığı denilen insomniadan dolayı bir hayli gecesini uykusuz geçirir. Uykusuzluk büyük bir mesele olabileceği gibi fazla uyku da hayat kalitesini düşüren bir vaziyet olabilir.

Uykunun bir tercih olmadığı vakitlerde uykuyu açmak için yapılabilecek teklifleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Uyku kaçırmanın en iyi bilinen ve en çok uygulananmetotlarından biri kahve tüketmektir. Türk kahvesi, nescafe veyahut filtre kahve gibi içeceklerin uyku kaçırdığı aşikardır. Bilhassa türk kahvesi bu konuda harbiden işe fayda. Tabii her şeyde olduğu gibi kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi de zararlıdır.
 • Kahveye ek olarak kola, enerji içecekleri gibi gazlı içeceklerin de içindeki bileşenlerden dolayı hem uykuyu açtığı, hem de enerji verdiği bilinmektedir.
 • İçerisinde bulunan tabii şekerler hasebiyle elma da, uykunuzun açılmasını ve kan şekerinizin dengelenmesini sağlar.
 • Elma kadar, erik, kayısı, şeftali, kiraz gibi meyveler de uyku açmakta yararlıdır. Meyvelerin, çay, kahve gibi içeceklere oranla 10 kat daha fazla uyku açıcı olduğu bilinmektedir.
 • Çikolata da uyku açan yiyeceklerden biridir, bilhassa sıcak çikolata olarak tüketildiğinde birkaç saatliğine de olsa size enerji vererek uyanık kalmanızı sağlar.
 • Yeşil çay içmek de zihnin açılmasına ve uykunun engellenmesine yardımcı olur. Fakat sallama yeşil çaylar yerine, aktardan alınmış yeşil çayı demleyip içmek daha yararlıdır.
 • 15 dakika içerisinde 1 bardak süt ve 1 bardak portakal suyu içmek de uykunun açılmasında işe yarar. Bu iki sıvının uyumsuzluğu nedeniyle sindirim esnasında mide tam kapasite çalışır ve bu da 3-4 saatlik uykusuzluk hali yaratır.
 • Çene adalelerini daimi aktif halde tuttuğu için sakız çiğnemek de uykunun bastırılması için iyi metotlardan biridir.
 • Bulunulan ortamın iyi havalandırılmış ve serin olması, sıcaktan ve havasızlıktan yorgun düşüp uyuya kalmanızı da engeller.
 • Düzenli aralıklarla ellerin ve yüzün soğuk suyla yıkanması uykunun açılmasına yardımcı olur. Ayrı olarak ense bölgesinde, saç diplerine, bir poşetin içine doldurulmuş buz kalıplarıyla hafif hafif masaj yapmak da zihninizin açılmasını, uykunuzun bastırılmasını sağlar.
 • Daimi aynı pozisyonda, sabit olarak oturmak da uykunuzun gelmesine neden olur. Bu yüzden düzenli aralıklarla ayağa kalkıp esneme, gerinme hareketleri yapmak iyi gelebilir. Ayrı olarak yapmanız şart olan bir iş söz konusuysa bunu yatarak değil, dik bir şekilde oturarak yapmak daha iyi olacaktır.
 • Loş bir ortam da uykunun bastırmasına kapı aralar, bu yüzden aydınlık, rahat bir ortamda oturmak ya da çalışmak uykunun gelmesine mani olur.
 • Hareketli müzikler dinlemek de enerji yüklenmenize ve uykudan kaçmanıza yardımcı olur.

Tüm doğal yollara karşın uyku hali bastırılamıyorsa piyasada kolaylıkla bulunabilen ve enerji veren efervesan vitaminlerden birine müracaat edilebilir.

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

5 Yorum

 1. uyku açmanın en etkili yolu cidden türk kahvesi tüketmektir. kişiye canlılık katıyor ve enerji dolu oluyorsunuz kahveyi içince.

 2. şu an tamda bu yollara başvurmam ve uykumu açmam lazım :) 4 saatlik uyku ile masada kafamı tutamıyorum vallahi …

 3. Kaç bardak kahve içsemde ben etkilemiyor, uykum varsa uyumadan bir türlü gitmiyor şu sorun. Bütün gün esniyorum ya yok böyle bir şey..

 4. En iyisi kola için ekahve atmak. 2 gün uyutmuyor :) Ama midesi sorunlular içmesin zonra uyanık kaldığı zamanı tovalette harca boşa olur :)

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe