Televizyonun Zararları Nelerdir ?

1

Kitle iletişim araçlarından en ehemmiyetlisi olan televizyon, kuşkusuz 20. asrın en büyük buluşlarından idi. Çağın gelişmesine büyük katkısı olmuştur, faydalarını gözden kaçırmamak gerekir. Ama bizden alıp götürdüklerini de görmezden gelemeyiz. Kaçımız televizyonun hayatımıza fiyatını hesapladık’ Sözgelimi: Günde 2 saatimizin tv başında geçtiğini düşünelim. Başka bir deyişle bir senede 730 saat demektir bu. Buda 45 gün ve 45 gece eder. Ki, şu da bir gerçektir; pek çoğumuz günde 2 saat ile kanaat etmeyiz.

Televizyonun fertlere zararlarını, kabaca, tek tek sıralayalım:

1-Televizyon karşısında büyüyen çocukların sosyalleşme, ferdileşme ve psikososyal istikametlerinin hepsi eksik veyahut yetersiz kalacaktır. Duygusal alaka, sevgi ve beraber geçirilecek zaman yerine, çocuğun televizyon karşısında kalması çok mahzurlu bir vaziyettir.

2-Magazin programı isimi altında bir hayli yayın, düzeysiz eğlence kültürünü aşılar.

3-Dört ‘ yedi yaş arası çocuklarda tv’ nin çok fazla izlenmesi, çocuğun dil ve sosyal gelişiminde birtakım sıkıntıların oluşmasına yol açar. Çocuk bu dönemde, tv’ de gördüğü görüntüleri tamamiyle somut olarak açıklar. Sözgelimi, bir çizgi filmde gördüğü bir sahneyi kendiside yapmaya çalışabilir. Ayrı olarak çocukların bu dönemde izleyeceği korku, gerilim ya da aşırı şiddet içeren görüntülerden aşırı derecede etkilenebilir ve bunun neticeninde çocukta uykusuzluk gibi problemler baş gösterebilir.

4-Birçok tv programı insanları gerçeklerden koparır,

5-Televizyonda dönen reklamlar, yalnızca kazanç uğruna birçok değeri çiğner.

6-Tüketim uğruna birçok yanlış, doğru gibi gösterilir.

7-Birçok tv kanalında şiddet görüntüleri artık sıradan hale geldi. Televizyon şiddete meyilli bireylerin yetişmesine vesile oluyor,

8-Televizyon kanalları çoğunlukla başka kültürleri özendirir,

9-İnsanların reyting uğruna kullanılması,

10-Tv’ de hoş gibi gözüken, lakin gerçekte seks, şiddet gibi öğeleri vurgulayan davranışları ön tasarıya çıkaran çok fazla program vardır.

11-Televizyon insanları tembelleştirir. Günde 4 saatten fazla tv izleyen çocuklar, aşırı kilolu oluyor.

12-Okumak yerine televizyondaki programlar vesilesiyle bilgilenmeye ‘ öğrenmeye çalışmak, okuma kültürünü öldürüyor.

13-Tv’ ye bağlı olarak yaşamak, çok ciddi bir meseledir. Sözgelimi; tv’ ye çok bağlı olan insanlar aksayabilir.

14-Çok fazla tv izlemek enerji kaybına kapı aralar,

15-Tv’ ler ile insanlara ‘çalışmadan köşeyi dönme’ anlayışı aşılanıyor.

Televizyonun bunlara benzer daha pek çok zarar veren tesirini sayabiliriz. En güzeli kendimizi çok fazla kaptırmamak ve olası oldukça televizyondan pozitif bir şekilde istifade etmektir.

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

1 Yorum

  1. Özellikle çocuklar için çok zararlı asla ve asla çocugunuzu tv başında bırakmayın alıştırmayın 0-5 yaş özellik çok önemli yaşlar

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe