Radyasyon Nedir ve Radyasyondan Nasıl Korunuruz?

2

Radyasyon Nedir ve Radyasyondan Nasıl Korunuruz?

Maddenin en küçük yapıtaşına ”Atom” dendiğini günümüzde artık herkes biliyor. Atom, içerisinde proton ve nötron barındıran bir çekirdeğe sahiptir ve o çekirdeğin etrafında dönen elektronlar mevcuttur. Eğer bir atom’un çekirdeğinde dengesiz bir dizilim mevcut ise yani nötron sayısı proton sayısında fazla ise karasızlık hali meydana gelir ve fazla mevcut olan nötron parçalanma yaşar. Bu parçalanma durumu sonrası ortaya Alfa, Beta, Gama adlı gözle görülmeyen zararlı ışınlar çıkar. Bu zararlı ışınlara ise Radyasyon adı verilir.

Günümüzde teknoloji ne kadar çok ilerlemiş bir hal alsa da üretilen teknolojik aletlerin büyük çoğunluğu faydadan çok zarara sahiptir, çevrelerine önemli miktarda radyasyon yayarlar. Çevrelerine önemli miktarda radyasyon yayan bu maddelere ise Radyoaktif maddeler denilir. Yaşantınızın birçok alanında siz farkında olmasanızda vücudunuz radyasyona maruz kalmaktadır.

Radyasyon’un birçok çeşidi mevcuttur. Günlük hayatta en çok maruz kaldığımız radyasyon çeşitleri Radyodalgaları, Güneş Işınları ve X-Işınları’dır

Radyasyonun Zararları? 

-DNA parçalanmasına ve hücre ölümlerine sebep olmaktadır. Paralel olarak kişide doku rahatsızlıkları ve kanser gibi önemli rahatsızlıkların oluşmasına yol açmaktadır.

-Doğal çevreyi ve ekolojiyi bozucu bir etkiye sahiptir. Canlılar alemine önemli miktarda zarar verir, canlı türlerinin azalmasında büyük bir rol oynar.

-Kişide-canlıda kalıcı zararlı genetiksel değişimlere yol açabilir.

-Radyasyonun zararları ve etki seviyesi cins, organ ve yaşa göre değişmektedir. Örneğin gelişme çağı evresinde çocuklarda sıklıkla göz ile bağlantılı rahatsızlıkların oluşmasına yol açıyor.

Radyasyon’dan Nasıl Korunuruz?

-Bulunduğun mekana yani evinize izolasyon yaptırmalısınız. Eğer ki uzun süre dışarıda kalmanız gerekirse hemen temiz su ile uzun süre duş almalısınız.

-Radyasyon kaynağı yakında ise kaynakla aranıza soğurucu, ışınları yansıtıcı maddeler koymalısınız. Mümkün olduğunca yayılan ışınların soğurulmasını sağlamalısınız. Şunu kesinlikle unutmayın radyasyon kaynağından ne kadar uzak durursanız o kadar az zarar görürsünüz.

-Yatmadan önce açık olan pc ve laptop gibi elektronik cihazları kapatmalısınız hatta mümkünse fişlerini çekmelisiniz. Cep telefonlarınızı kapatmalı ve uzak bir mesafeye koymalısınız.

-Cep telefonu kullanım sürenizi azaltmalısınız. Günden 1 saatten fazla yapılan telefon görüşmesi vücuttaki hormonsal dengeyi büyük ölçüde etkiliyor.

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

2 Yorum

  1. Kaktüs bitkisinin de radyasyona karşı önlem sağladığını biliyorum ve kullanıyorum. Sizlere de öneririm arkadaşlar.

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe