Pansiyon Nedir?

1

Herkesin tatil anlayışı farklıdır. Kimisi tatil süresince dinlenmek isterken, kimisi yeni yerler görmek ve yeni insanlar tanımak ister, kimisi için tatil deniz, kum ve güneş demekken kimisi için serüven dolu günler demektir. Fakat her ne olursa olsun, şayet çadır kurmayacaksanız veyahut kendi hanenizde kalmayacaksınız, tatil müddetince bir yerlerde konaklamanız gerekir. Konu konaklama olunca tercih çoktur. Seçiminizi yapabilmek için ise kimi şeyleri gözden geçirmeniz gerekmektedir. Konaklamaya ne kadar para harcamak istiyorsunuz? Her şey dahil bir tatil mi istiyorsunuz? Yoksa öğünlerin bir bölümünü ya da tamamını dışarıda mı yemeyi seçenek ediyorsunuz? Kalacağınız yerin lüks olup olmaması sizin için ne kadar ehemmiyetli? Bu ve bunun gibi bir hayli suali kendinize sorup yanıtlarını verdikten sonra seçiminizi yapabilirsiniz.

Eğer konaklamaya çok yüksek fiyatlar ödemek istemiyorsanız, gün içerisinde hep gezip dolaşacak ve akşam saatlerinde uyumak için odanıza gelecekseniz pansiyonları tercih edebilirsiniz. Peki, pansiyon nedir? Bazı odaları ya da tamamı konukların konaklaması için dizayn edilmiş hanelere pansiyon denilmektedir. Başka bir deyişle hane sahibi evinin bir bölümünde yaşamaya devam ederken bazı odalarını kiraya verebilir ya da evinin tamamını konuklara açabilir. Bazı pansiyonlarda sabahları kahvaltı verilmektedir. Yeniden bazılarında öğle ya da akşam yemeği de pişirilmekte ve konuklar de yemeklerini burada yiyebilmektedir.

Ekseriyetle tatil bölgelerinde pansiyonlara rastlanmaktadır. Bazen ev sahipleri birkaç odasını kiraya vermekle başlamakta ve talep olması vaziyetinde hanelerinin tamamını pansiyona çevirmektedir. Kaplıcaları ile ünlü olan Gönen’de, yaz aylarında oldukça yoğun olan Akçay, Altınoluk, Çeşme, Bozcaada gibi yerlerde ve ülkemizin daha bir hayli yerinde bunlara rastlanmaktadır.

Bu tür yerlerde ehemmiyetli olan odaların ve ortak alanların temiz ve hijyenik olması, işleten kişilerin güler yüzlü ve alakalı olması, bir problem yaşarsanız hızlı bir şekilde çözülebilmesi gibi şeylerdir. Böyle bir yer bulabilmek için yakınlarınızın tavsiyesini dikkate alabilir veyahut iyi bir araştırma yapabilirsiniz. Zati çoğunlukla gittiği yerden hoşnut kalan kişiler daha sonraki yıllarda de aynı yere gitmekte ve sevdiklerine de buraları önermektedir. Hem de uzun yıllardır aynı yere giden ve aynı odada kalan, kaldığı yeri hanesi gibi gören kişiler de vardır. Ayrı olarak pansiyonlarda kısa müddetli kalınabileceği gibi uzun müddetli konaklamak da olasıdır. Başka bir deyişle seçeceğiniz yerde bir hafta kalabileceğiniz gibi, tüm sezonu da orada geçirebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk akla gelen temizlik ve hijyendir. Yatakların, banyonun, ortak alanların temiz olması oldukça ehemmiyetlidir. Bu yüzden eğer olanağınız varsa kiralamadan önce gidip gezmenizde yarar vardır.
  • Pansiyonların tercih edilmesindeki nedenlerin başında ücretlerinin daha uygun olması gelmektedir. Bu yüzden ücret konusu ehemmiyetlidir. Bazı pansiyonlar fiyatlarını yüksek tutabilirler. Böyle bir vaziyette da pansiyon yerine aynı yerde yer alan ve aynı fiyatta olan otellerde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Ya da pansiyon sahibiyle görüşüp indirim yapıp yapamayacağını sorabilirsiniz.
  • Sıcak su, internet, TV, saç kurutma makinesi, ütü gibi olanaklarının olup olmadığını evvelce müzakerenizde fayda vardır.
  • Bazı pansiyonlar ev yapımı reçeller ile sundukları kahvaltıları, her gün temizlenen odaları, sizinle sohbet eden sahipleri, huzurlu ortamları ile sanki butik otel gibi olabilirler. Siz de iyi bir araştırma yaparak böyle bir tanesine eşit gelebilirsiniz.
  • Eğer yazlık alacak bütçeniz yoksa ancak tüm sezonu sevdiğiniz bir tatil bölgesinde geçirmek istiyorsanız o bölgede yer alan pansiyonları araştırabilirsiniz. Zira bu tür yerlerin büyük bir bölümü uzun müddetli kiralama hizmeti de vermektedir.

Yurtdışında Pansiyon

Bilhassa Avrupa ülkelerinde yaygın olan B&B da bir tür pansiyondur. Buralarda yalnızca kahvaltı verilmektedir. Zati B&B’nın açılımı Bed and Breakfast’dır. Başka bir deyişle yatak ve kahvaltı. Sözgelişi, Londra’da sayısız B&B tarzında hizmet veren yer vardır. Bunlar çoğunlukla ücret olarak diğer otellere göre daha uygun olması hasebiyle seçenek edilmektedir. Çoğunlukla çok fazla odaları yoktur ve kahvaltı dışında bir öğün verilmemektedir. Şayet temiz, konumu iyi ve güler yüzlü insanların çalıştığı bir tanesine rast gelirseniz güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Misafirhane olarak adlandırılan yerler de bir çeşit pansiyondur. Bunların büyük bölümünde yerin sahibi de içerisinde yaşar ve geri kalan bölümleri kiralar. Şayet iyi bir misafirhane ise sizinle özel ilgilenilir, sıhhatli ve hane yapımı yiyecekler yeme bahtınız olur, büyük oteller gibi onlarca odası olmadığı için daha suskundur ve cebinizinden daha az para çıkar. Ancak bununla beraber çok da temiz ve konforlu olmayan misafirhanele

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

1 Yorum

  1. Dikkat etmediğim noktalar olduğunu fark ettim. Yolum bir pansiyona düşerse artık daha bilinçli olacağım, teşekkürler.

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe