Muzun Cilde Faydaları Nelerdir?

4

Muz lezzetli bir tropik meyve olmasının yanı sıra bunun yanı sıra bir iki ilave malzemeyle cilt ve saç dostu bir ürün haline de gelebiliyor. Cilt ve saç bakımınız için pahalı kremlere büyük paralar dökmeden önce muz mucizesinden haberdar olsanız iyi edersiniz.

Muzu ana madde olarak kullanıp cildinize uygulayacağınız maskeler vasıtası ile yorgun cilt görüntünüzden kurtulabilir, titiziyetini azaltabilir, solmuş cildinizi tekrar canlandırabilir ve kuru cildinizi nemlendirebilirsiniz. Ayrıca muzun cilt üzerinde doğal bir botoks etkisi vardır.

Cilt için Muzlu Maske Tarifleri

Pürüzlü ve kuru bir cildiniz varsa bu maskeyi derli toplu olarak uygulayıp kısa bir sürede daha nemli ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve yarım muzu karıştırarak püre haline getirin. Temizlediğiniz cildinize kalın bir tabaka durumunda bu maskeyi uygulayıp 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir defa uygulamanız yeterlidir.

Kuru bir cilde sahipseniz cildinizi nemlendirmek için bu maskeyi kullanabilmeniz mümkün.

1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balı püre haline getirdiğiniz yarım muzla beraber iyice karıştırın. Cildinizi makul bir temizleyici ile arındırdıktan sonra maskeyi kalın bir tabaka durumunda cildinize uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir defa uygulamanız yeterlidir.

Hassas ve kızarıklık soruni olan bir cildiniz varsa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

1 yemek kaşığı yulaf ezmesini yarım muzla beraber ezin. Uygun bir temizleyici ile arındırdığınız cildinize maskeyi kalın bir tabaka durumunda sürüp 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Ardından makul bir nemlendirici sürüp bakımınızı tamamlayın. Bu maskeyi haftada bir ya da iki defa uygulayabilirsiniz.

Cildinizi beslemek ve gençleştirmek istiyorsanız ihtiyaç duyduğunuz şey yarım muz ve 1 yemek kaşığı kaymak. Evet bu ikisi balla bir araya geldiği zaman nefis bir kahvaltı olabilir yalnız mideniz kadar cildinizi mutlu edecek bir maskeye dönüşmesi de son derece kolay.

Muzu tek başına ezip püre haline getirdikten sonra 1 yemek kaşığı kaymakla karıştırıp kalın bir tabaka durumunda temizlenmiş cildinize sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi 2-3 gün Aralıklarla rahatça uygulayabilirsiniz.

Uyguladığınız bütün muz maskelerinin içerisine yarım çay kaşığı tarçın koyarak kan dolaşımını arttırabilir ve cildinize daha aydınlık bir görüntü sağlayabilirsiniz. Ancak tarçın ilave ettiğiniz maskeyi bütün cildinize uygulamadan ufak bir bölgede test etmenizde yarar çünkü alerjik tepki gösterebilir.

Saç için Muz Maskesi Tarifleri:

Saçlarınız sert ve kırılgan bir yapıya sahipse, daha yumUşak ve güçlü saçlara sahip olmak için bu maskeyi uygulayabilirsiniz:

Saç uzunluğunuza göre yarım veya bir muzu püre haline getirin. Yine aynı oranda avokadoyu içine katıp beraber ezin. Hazırladığınız maskeyi saç köklerinden bütün saç uçlarınıza kadar dağıtın ve saçlarınızı bir bone veya streç filmle sarıp yarım saat bekleyin. Daha sonra saçınızı normal rutininde yıkayabilirsiniz. Daha yoğun bir nem bakımı yapmak ve saçın doğal tonunu canlandırmak dilerseniz bu karışıma 1 tatlı kaşığı kakao yağı da ilave edebilirsiniz.

Saçlarınız eskisi kadar parlamıyor ve her geçen gün matlaşıyorsa onları daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşturmak için bu maskeyi kullanabilmeniz mümkün:

1 tüm muzu, 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yumurta beyazıyla beraber karıştırıp püre haline getirin. Banyodayken saçınızı duruladıktan sonra havluyla ıslaklığını alıp bu maskeyi uygulayın ve yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Mevsimsel koşullar veya gerilim nedeniyle bazı zamanlar saç dökülmesi sorunları yaşayabiliyoruz ve dökülme miktarı sinir bozucu bir hal alabiliyor. İşte bunun için:

1 tüm yetişkinlaşmış muz ve üç yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp saç derinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçınızı bir bone veya streç film ile kapatıp yarım saat bekletin ve durulayın.

Muzu kullandıktan sonra kabuğunu da atmıyoruz kuşkusuz. İşte muz kabuğunun mucizevi yararları:

Dişlerinizi derli toplu olarak muz kabuğu ile ovalarsanız hem rahatça temizleyebilir hem de beyazlamasını sağlayabilirsiniz.
Muz kabuğu güçlü bir ağrı kesicidir. Özellikle eklem yerlerinde ağrılar için ağrıyan bölge muz kabuğu ile ovulur ve bu bölgeye masaj yapılırsa ağrı kesici özelliğinden yararlanılabilir.
Özellikle topuk bölgenizde veya ayaklarınızın altında çıkan nasırlara karşı da doğal bir ilaç olarak muz kabuğunu kullanabilmeniz mümkün. Muz kabuğuyla nasırın üzerine masaj yaparsanız hızlıca rahatlattığını göreceksiniz. Düzenli olarak bu masajı yaptığınızda uzun vadede tedavi edici özelliğinden de faydalanabilirsiniz.
Vücudunuzun farklı bölgelerinde oluşan siğilleri de muz kabuğu kullanarak dezenfekte edebilirsiniz. Bir parça muz kabuğuyla siğillerin üzerine masaj yapmanız yeterlidir. Tıpkı nasırlarda olduğu gibi derli toplu Aralıklarla kullanmanız durumunda tedavi edici özelliğinden de yararlanmış olursunuz.
Sinek ve böcek türü canlıların ısırıklarına maruz kaldıysanız ve kaşıntı soruni yaşıyorsanız tatilinizi sinek ilacı arayarak geçirmenize gerek yok. Bir parça muz kabuğunu sinek ısırığının olduğu bölgeye sürmeniz kaşıntıyı hızlıca giderecektir.
Sivilce soruni olan bir cildiniz varsa ahenkadan önce yapmanız gereken şey çok kolay; yüzünüzü makul bir temizleyici ile temizledikten sonra muz kabuğuyla nazikçe masaj yapmak ve yeniden yıkamadan ahenkak. Sabah uyandığınızda ılık su ile yüzünüzü yıkamanız ve bu rutini derli toplu olarak yeniden etmeniz durumunda kısa zaman sonra sivilce sorununizde iyileşmeler görebilirsiniz.
Düzenli olarak cildinize muz kabuğu ile yaptığınız masajlar vasıtası ile yaşın ilerlemesinden kaynaklanan kırışıkların hem düzeldiğini hem de ilerlemesinin yavaşladığını görebilirsiniz.
Sedef hastalığı olan kişilerinde muz kabuğunun iç kısmıyla ciltlerine yaptıkları masajda iyileştirici özelliği olduğu görülmüştür ve bu tarihin eski dönemlerindan beri süre gelen bir teknikdir.

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

4 Yorum

  1. muzun faydaları çoktur sağlık açısındna ve cilt açısından da çok faydası vardır. Birde muz kabukları olan yere böcekler gelmezmiş

  2. En çok kalori içeren meyvelerin başında muz geliyor. Kilo vermeye uğraşanlar ve şeker hastaları için muzu çok tüketmek sakıncalı.

  3. muz yemeye bayılıyorum nedense çok lezzetli geliyor bana ama hafif yumuşak olanı, bu bahaneylede güzelleşiyormuşum ya çok iyi

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe