Mesane Kanseri Nedir?

2

Mesane Kanseri

Mesane kanseri, erkeklerde görülen kanserlerin takriben yüzde yedisini, kadınlarda görülen yeni kanserlerin ise yaklaşık yüzde üçünü oluşturur. Mesane kanseri her vakit mukozada başka bir deyişle mesanenin iç zarında başlar. Erken dönemde bu tabakada hudutlu kalır ve hücre içindeki karsinom olarak nitelendirilir. Kanser belli bir müddet yalnızca mesanenin iç bölümüne doğru ilerleme gösterebilir. Bu mertebede saptaması vaziyetinde mesanede cerrahi bir yola müracaat etmeden kolay lokal rehabilitasyon ile iyileştirilebilir.
Bir sonraki mertebe kanserin dışarı doğru, mesanenin adaleli tabakasına ve /veya daha derine dağılmasıdır. Bu arada kanser iç yüzeyde daha da büyüyecek ve yanlara doğru dağılacaktır.
Mesane Kanseri’nin Belirtileri Nelerdir?
İdrardan kan gelmesi (hematüri), sık idrara çıkma veya idrar yaparken ağrı-acı duyma ile kendisini gösterir. Bu belirtiler ekseriyetle daha kolay hastalıklarda da görülebilir. Ancak bilhassa yaşlı insanlarda ilk sefer olduğunda ciddiye alınmalı ve hemen doktorunuza görünmelisiniz.
Bu tür belirtiler her vakit doktorunuz tarafından araştırılması gerekir İlerlemiş mesane kanseri bulunan kişiler urun yerel veya daha uzak bölgelere dağılmasından meydana gelen yakıntılar de taşıyabilirler. Sırtın alt tarafında ağrı, idrar yollarının (idrarı böbreklerden mesaneye taşıyan yollar) tıkanması veya kemik ağrıları görülebilir. Seyrek de olsa mesane bölgesinde hissedilebilecek bir kitle olabilir.
Mesane Kanseri’nin Neden Olur?  
Mesane Kanseri yapan sebepler arasında;
1.Sigara içmek
2.Anilin boyalar, beta-naftilamin ve benzidin gibi belli başlı kimyeviler
3.Lastik imalatında karşılaşılan bir takım kimyeviler
4.Penasetin ve siklofosfamid gibi ilaçlar
5.Uzun müddetli mesane iltihaplanması
6.Afrika orijinli bir parazit hastalığı olan şiştozomiyaz
7.Mesanede taşları
Mesane kanserine sebep olan bilinen en ehemmiyetli neden sigara içen kimselerde idrar yoluyla atılan alfa ve beta naftilamin maddeleridir. Aşırı sigara kullanımının erkeklerde olayların yarısında kadınlarda ise olayların üçte birinde neden etmeni olduğuna inanılmaktadır.
Mesane Kanseri’ nin Tedavisi
Mesane kanseri belirtileri gösteren insanların yaklaşık olarak yarısında kanser daha ilk evrelerdedir ve mesanenin savunucu iç yüzeyinde mahsur kalmıştır ve de kolayca tedavi edilebilir.
Bu tip ilerlememiş kanserler lazer ışını ile veya sistoskopi aracılığıyla urun kesilip sıcak tel (koter) ile yakılması yoluyla ortadan kaldırılabilir. Bu işlem mesane urunun transuretral rezeksiyonu (TUR) olarak bilinir. Bir takım olaylar kanser önleyici ilaçların direk mesaneye yerleştirilmesi ile rehabilitasyon edilir. Kanser önleyici ilaçlar kanserin nüksetmesini engellemeye çalışmak emeliyle direk mesaneye yerleştirilebilir.
Kanser, derin bir şekilde mesane duvarına, alt karın bölgesi yakınlarına veya baştan başa vücuda geniş çapta çoktan dağılmış olduğu bir dönemde belirlerse cerrahi müdahale ve/veya radyoterapi yapılabilir. Mesanenin tamamının çıkarılması gerekebilir.

Dr. Bedri Ergun TOPSEVER

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

2 Yorum

  1. Kanserin tüm tipleri arttı çağımızda. Bunun en başlıca sebebi de bence yediklerimizin içindeki kimyasallar ve besin maddelerindeki oynanan genler.. Dünyanın doyması için bu da şart yapacak bir şey yok.

  2. inşallah Aziz Sancar sayesinde yeni bir devir başlayacak 5-10 yıl sonra kanser kelimesi bügünkü kadar ürpertici gelmeyecek

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe