Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir ?

1

En son ne vakit bir kitap veyahut rastgele bir mecmuada yayınlanmış bir yazı okudunuz? Günlük okuma alışkanlığınız tweetler, Facebook updateleri veyahut mutfaktaki ürünlerin kullanım direktifleri ile mi hudutlu? Şayet siz de düzenli okuma alışkanlığına sahip olmayan sayısız insanlardansanız, kaçırdığınız bir şey var: Okumanın bir hayli yararı vardır, ve bu yararlardan bazıları aşağıda sizin için listelenmiştir.

1.Zihni Uyarılma

Yıllar süresince yapılmış çeşitli çalışmalar göstermiştir ki zihni uyarılma,  beyninizi aktif ve meşgul tuttuğu için gücünü kaybetmesini engelleyerek, Alzeihmer ve Bunama gibi rahatsızlıkların gelişimini yavaşlatır ve hem de bu rahatsızlıklardan sizi savunur. Vücudunuzdaki tüm adalelerde olduğu gibi, beyniniz de kuvvetli ve sıhhatli olabilmek için egzersize ihtiyaç duyar. Bu sebeple  konu zihniniz olunca “ Kullan veyahut Kaybet ” deyiminin kullanılması da oldukça yerindedir. Kitap okumak gibi puzzle yapmak ve satranç gibi çeşitli oyunlar oynamak da bu manada zihniniz için yararlı olacaktır.

2.Stres Azaltma

İşyerinde, şahsi ilişkilerinizde veyahut günlük hayatınızda karşılaştığınız diğer bir hayli konuda ne kadar stres yaşamış olursanız olun, kendinizi muhteşem bir hikayenin içerisinde kaybettiğinizde hepsi yok olur gider. Güzel yazılmış bir roman sizi başka diyarlara götürürken, hoşunuza giden bir yazı zihninizi başka taraflara çekerek gerginliğinizi azaltır ve deşarj olmanızı sağlar.

3.Bilgi

Okumuş olduğunuz her şey beyninizi yeni bilgilerle donatacaktır, ve bu bilgilerin ne vakit işe yarayacağını bilemezsiniz. Daha fazla bilgi sahibi oldukça daha donanımlı hale gelecek ve hayatınız süresince karşı karşıya geleceğiniz mücadelelerde daha kuvvetli olacaksınız. Ve unutmamalısınız ki işinizi, paranızı ve hem de sıhhatinizi kaybedebilirsiniz, ancak edindiğiniz bilgiler katiyen sizden alınamaz.

4.Genişleyen Kelime Dağarcığı

Daha fazla okudukça daha fazla kelime öğrenecek ve bu kelimeleri de günlük hayatınızda kullanmaya başlayacaksınız. Düşüncelerinizi rahatça dile getirebilmeniz ve güzel konuşmanız size her türlü iş alanında yardımcı olacak, özgüveninizi ve özsaygınızı arttıracaktır. Hem de; daha güzel konuşmak, çeşitli konularda bilgi sahibi olmak, gündemi ve edebiyatı izlemek iş hayatınızda yükselmenize de yardımcı olacaktır.

Kitap okumak yeni bir dili öğrenmek için de gereklidir. Zira kitap okudukça öğrendiğiniz kelime sayısı ve o dile hakimiyetiniz artar. Bu da konuşma ve yazma yeteneklerinizi arttıracaktır.

5.Belleğin Gelişmesi

Bir kitap okurken, o kitabın içerisinde ki karakterleri, o karakterlerin geçmişlerini, heveslerini ve isteklerini anımsamanız gerekir. Yarattığınız her anı beyninizde yeni geçitler oluşturur ve hali hazırda olanları da güçlendirir. Bu da belleğinizin güçlenmesine yardımcı olur.

6.Daha Güçlü Analitik Düşünme Becerisi

Şu ana kadar hiç esrarlı bir roman okuyup, daha kitabı bitirmeden sırrı çözebildiniz mi? Şayet çözebildiyseniz, bu kritik yapabildiğinizi ve ayrıntılardan yola çıkarak analitik düşünebildiğinizi gösterir. Ayrı olarak ayrıntıları çözümleyebilme kabiliyetiniz arttıkça bir kitabın dilinin iyi veyahut kötü olduğunu, karakterlerin doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini, akışın yerinde olup olmadığını rahatça anlayabilirsiniz. Ayrı olarak tüm evreleri dikkatlice okuduğunuz için kitabı başkaları ile tartışırken de görüşlerinizi açık bir şekilde ifade edebilirsiniz.

7.Daha Gelişmiş Konsantre Kabiliyeti

Günlük hayatımızda dikkatimizi dağıtabilecek bir hayli etken vardır. 5 dakikalık bir vakit diliminde bile bir kişi bir iş üzerinde çalışıp, emaillerini kontrol edip, telefonuna bakıp, iş arkadaşlarıyla konuşabilir. Bu ise stres düzeyimizin artmasına ve üretkenliğimizin azalmasına kapı aralar. Kitap okurken ise tüm dikkatiniz kitaptadır. Bir gün işe gitmeden önce 15-20 dakika kitap okumayı tecrübe edebilir ve büroya vardığınızda nasıl daha iyi odaklanabildiğinizi görebilirsiniz.

8.Daha İyi Yazma Yeteneği

Daha fazla iyi yazılmış kitaplar okudukça, diğer yazarların yazma stillerini gördükçe ve kelime hazneniz genişledikçe sizin yazma yeteneğiniz de pozitif istikamette etkilenecektir. Nasıl müzisyenler ve ressamlar birbirlerinden etkileniyorsa, yazarlar da diğer yazarlardan ilhan almaktadır.

9.Huzur

Güzel bir kitabın deşarj olma getirmesine ek olarak, okuduğunuz kitabın konusu ile beraber geniş bir iç huzur da kazanabilmeniz olasıdır. Manevi muhtevalar okumak kan basıncınızı düşürüp sakinlik kazandırırken, şahsi gelişim kitapları ruh hali bozukluklarında veyahut hafif zihni rahatsızlıklarda okura yardımcı olabilir.

10. Parasız Etkinlik

Birçoğumuz kitap almayı ve kitaplarını biriktirmeyi sevebilir, ancak bu fiyatlı bir şeydir. Bütçenizin kısıtlı olması vaziyetinde mahalli kütüphanelere gidebilir ya da arkadaşlarınızla kitap takası yapabilirsiniz. Ayrı olarak kimi kütüphanelerin internet üzerinde, PDF şekline getirilmiş kitaplarına da erişebilirsiniz. Bununla birlikte online olarak fiyatsız kitap indirebileceğiniz birçok kaynak da mevcuttur.

11. Değişik Kültürleri Tanıma Talihi

Kitap okumak size hiç tanımadığınız veyahut çok az fikriniz olan kültürler ile ilgili bilgi verecektir. Sözgelişi, Bir Geyşa’nın Hatıraları’nı okuyarak Japonya’nın bilinmeyen bir yüzüne şahitlik edebilir veyahut Uçurtma Avcısı’nı okuyarak Afganistan’da olanlar karşısında şaşkınlık içerisinde kalabilirsiniz.

Vücut için Egzersiz Yapmak Ne ise, Zihin için de Kitap Okumak Odur!

Yukarıda listelenmiş maddelerden de anlaşıldığı gibi okumak daha sıhhatli bir zihne ve daha gelişmiş bir hayla gücüne, daha geniş kelime dağarcığına, dünya ile ilgili daha fazla bilgiye ve daha az stresli bir hayata sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrı olarak daha fazla kitap okumak tartışmalara daha çok dahil olabilmenizi, çevreniz tarafından daha alaka çekici bir insan olmanızı, problemleri kolaylıkla çözebilmenizi ve çağdaş hayattaki anksiyeteden savunmanızı sağlayacaktır.

Klasik edebiyat, şiir, yaşam öykü, dini kaynaklar, gençlik serileri, kişisel gelişim, bilimkurgu, çizgi roman, tecrübe, korku-gerilim, polisiye, destanlar, senaryo ya da romantik romanlar, ilginizi çekecek ve hayal gücünüzü besleyecek bir şeyler kesinlikle bulacaksınızdır. Tek yapmanız şart olan bilgisayarınızdan, televizyon karşısından ya da akıllı telefonunuzdan biraz uzaklaşmak ve kitabınızın sayfalarında kaybolmak.

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

1 Yorum

  1. Bir türlü sevemedim ben kitap okumayı. İnsanlar derler ya hani, kitap okuyarak bir sürü şey öğrenirsiniz diye, ben yaşayarak öğrenmeyi sevenlerdenim, hadi buyrun bakalım zorla mı okutacaksınız :) Şaka bir yana, ben okumasamda, okumak güzel bir şey, vakti olan okusun :)

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe