Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

3

Evcil hayvan edinirken kararsız kalınan noktada belirleyici olan en ehemmiyetli şey muhtemelen seçtiğiniz hayvanın mama ve tuvalet ihtiyacı konusudur. Eğer bir köpek alıyorsanız onu her gün dışarı çıkarıp dolaştırmanız ve tuvalet ihtiyacını giderene kadar onunla beraber beklemeniz gerekir. Bu süreçte çabuk olmayıp, tasmasından çekiştirmeyip onu rahat bırakmanız oldukça ehemmiyetlidir.

Bununla ilgilenecek zamanınız ve enerjiniz yoksa tercihinizi bir kediden yana da kullanabilirsiniz. Kedinizin tuvalet ihtiyacı için bir kum kabı ve kedi kumu bulundurursanız size ihtiyaç duymadan bu ihtiyacını giderecek ve sizin de onu tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarmanıza gerek kalmayacaktır.

Kedi kumu seçerken kedinizin alışkanlıklarını göz önünde bulundurmanız oldukça ehemmiyetlidir ancak bu noktada unutmamanız şart olan bir diğer detay kolay temizlenir bir kum seçmenizdir.

  • Topaklaşan kum dediğimiz kum türlerini temizlemek oldukça kolaydır. Kediniz tuvalet ihtiyacını giderdikten kısa bir müddet sonra dışkının çevresi kumla kaplanır ve bir topak haline gelir. İdrar ise kuma hapsedilir ve idrarlı kumlar bir araya gelerek bir topak oluştururlar. Oluşan topakları alıp atmanız yeterlidir. Geriye sadece temiz kum kalır.
  • Topaklaşan kumlarda oluşan bu topakları bir an önce atmanız oldukça ehemmiyetlidir. Ters takdirde bilhassa idrarın çevreninde oluşan topaklar kum kabına yapışabilir. Bu vaziyette hem çok rahatsız edici bir koku oluşur hem de yapışan kum topaklarını kum kabından temizlemek oldukça zor olur.
  • Şayet kristal kum denilen daha iri ve beyaz taneli kumlardan kullanıyorsanız vaziyet biraz değişik. Kediniz tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra dışkıyı bir kum küreği yardımıyla hemen alıp atmanız gerekir. İdrar ise kumun absorbe edici özelliği sayesinde kum tanelerinin içine hapsedilecektir. Bembeyaz kum tanelerinin renginin idrarla dolarak sarıya döndüğünü görebilirsiniz. Dışkıyı attıktan sonra kalan kumu karıştırarak homojen bir karışım elde faktörüz gerekir. Kumun rengi çoğunlukla sarıya döndüğünde kumun tamamını döküp tuvalet kabını yıkadıktan sonra temiz kumu koymanız yeterlidir.

Her iki durumda da kumları temizleyip kabı temizlemeyi savsaklamamak gerekir. Haftada bir kez da kum kabını yıkayıp kuruduktan sonra temiz kumu koymanız daha hijyenik olacaktır.

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

3 Yorum

  1. Benim kız arkadaşımın kedisi var. Sayesinde nefret ettim kedilerden, ya cidden uğraşılmaz bunlarla. Köpek alın en temizi :)

  2. bir ara bende kedi beslemiştim kaliteli kum aldıktan sonra temizlemesi çok kolay oluyor ama kalitesiz olursa zor olur

  3. Evde kedi mi beslenir yav. kedi oaraya pisliyor sonra her tarafına bulaşıyor o halde her yere oturuyor evde geziyor falan.

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe