Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır ?

2

Size neredeyse her mutfakta var olan, fiyatı son derece makul ve cilt için son derece yararlı bir ürünün varlığından bahsedeceğiz; karbonat. Mide ağrılarına iyi gelen, hamur işlerinden köfteye kadar mutfakta çoğu alanda kullanılan bu beyaz toz cilt için de maske olarak kullanılabiliyor.

Karbonat tanecikli yapısı vasıtası ile ciltte peeling etkisi yaratıyor. Bu da cildinizi ölü derilerden arındırıp daha aydınlık daha temiz ve daha sağlıklı bir hal alması demek. Ölü derilerden ve ölü hücrelerden temizlenen cildiniz ışıl ışıl parlıyor.

Eğer lekeli bir cildiniz varsa bu lekeli görünümün azalmasına ve cilt tonunuzun açılmasına yardımcı oluyor.

Toz ve kir vasıtası ile neredeyse hepimizde bulunan siyah noktaların temizlenmesinde etkili oluyor.

Karbonat yapısı itibariyle cildinizi aşındırabileceğinden karbonat masnetin haftada bir defa uygulanması yeterli olacaktır. Aksi takdirde cildinizde tahrişler meydana getirebilir.

Karbonat cildinizde sivilce oluşumunu da engelliyor ve var olan sivilcelerin hızlıca kurutularak tedavi edilmesine yardımcı oluyor.

Görsel: Venusbuzz

O zaman karbonat masnetin nasıl yapılacağına bir bakalım;

Yoğurtlu Karbonat Maskesi

1 çay kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı yoğurt

Maskenin hazırlanışı son derece kolay. Cam bir kâsenin içinde karbonat ve yoğurdu iyice karıştırıyoruz. Karbonat pişirdiğiniz keki nasıl kabartıyorsa yoğurt üzerinde de aynı etkiyi gösteriyor ve yoğurdu kabartıyor. Kremşanti kıvamına geldiği zaman maskenin hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

Hazırladığınız karbonat masneti göz çevreniz ve dudak çevreniz haricinde bütün yüzünüze uygulayın.

Maskeyi 30 dakika yüzünüzde beklettikten sonra iyice kuruduğunu göreceksiniz.

Kuruyan maskeyi nazik hareketlerle soyun.

İşte siyah noktalarınız ve ölü derilerinizden kurtulma anı.

Karbonat maskesi uygularken cilt tipinize göre hareket etmek çok önemli. Karma veya yağlı bir cilde sahipseniz rahatça uygulayabilirsiniz yalnız kuru ve titiz bir cilde sahipseniz dikkat etmenizde fayda var.

Kuru ve titiz bir cilt yapınız varsa maskeyi önce yüzünüzün ufak bir bölümüne sürüp alerjik bir tepki alıp almayacağınızı kontrol edin. 15 dakika bekledikten sonra bir tepki vermezse ( kızarma, yanma, tahriş gibi ) bütün yüzünüze ( göz ve dudak çevreniz hariç ) uygulayıp 10 dakika beklettikten sonra temizleyebilirsiniz.

Maske artıklarını, temizleme jeliniz ve ılık su ile iyice yıkayın.

Sonrasında bol soğuk suyla yıkadığınız cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

2 Yorum

  1. Kozmetik sektörüne her yıl milyarlarca dolar harcıyoruz. Türkiyenin en çok ithal edilen kalemleri arasında kozmetik sektörü geliyor malesef. Ama bu haber iyiymiş pek para harcamadan kozmetik ürünü elde ediliniiyor :)

  2. kolay yolla maske yapımı gerçekten sadece kişi cildine dikkat etmeli bazı ciltler çok hassas oldukları için ciltlerinde sıkıntı çıkabiliyor.

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe