Kapari Reçeli Nasıl Yapılır?

4

Kapari Reçeli Nasıl Yapılır?

Kapari Nedir?

Kapari bitkisinin devedikeni veya gebre otu olarak bilindiği yerler de söz konusudur. Kapari ülkemizde genelde Akdeniz iklimin görüldüğü yerlerde yetişir. Bununla birlikte genelde Karadeniz sahili dışındaki bütün bölgelerde yetişebildiği görülmektedir. İklimin yetişme şartlarına makul olduğu yerlerden rakım 1800 seviyesinde yetişebilir. Kapari veya diğer adıyla gebre otu güneşi seven bir bitkidir. Hassas bir yapıya sahip değildir, bu nedenle kayalık, taş, toprak zeminlerde hatta duvar diplerinde dahi yetiştiği görülmektedir. Oldukça güçlü köklere sahiptir, kökleri 30-40 metrelere kadar inebilir. Kuraklığa da son derece dayanıklıdır. Erozyonla mücadele edebilen güçlü bir bitkidir. İklim şartlarına bağlı olmakla beraber genelde Mayıs ayından itibaren çiçeklenmeye başlar ve bu çiçeklenme dönemi sürekli devam ederek Ağustos ve Eylül aylarında meyve verir. Kapari bitkisinin tomurcukları çiçek açmadan önce toplanır ve tuzlu suda bir nevi salamurada muhafaza edilerek mutfakta çeşitli alanlarda kullanılır. Gıda sektöründe turşu olarak tüketildiği gibi, salatalarda garnitür olarak, deniz mahsullerinin yanısıra ve pizzalarda kullanılır. Özellikle ton balıklı veya karışık deniz mahsullü pizzalarda kullanılmaktadır. Gıda sektörünün yanı sıra ilaç, boya ve kozmetik sektörlerinde de kullanılır.

İspanya’da kapari üretiminden yılda 20 milyar dolara aşağı yukarı bir rakam kazanılmaktadır. Bu nedenle İspanyollar kapariyi milli bitki ilan edip koruma altına almışlardır.

Kapari Reçeli Nasıl Yapılır?

Kapari reçeli yaparken veya mutfakta farklı alanlarda bu bitkiyi tüketirken ne kadar ufak taneli kapariler seçerseniz o kadar lezzetli bir sonuç elde edersiniz. Kapari reçeli yapmaya başlamadan önce kaparileri bir hafta boyunca soğuk suda bekletmelisiniz. Bu bir hafta boyunca her gün kaparilerin suyunu süzüp tekrar soğuk suyla tazelemek gerekir. Soğuk su banyosunda bekletilen kaparileri bu sürenin sonunda süzüp 1 saat boyunca sönmüş kirecin içinde tutun. Daha sonra yıkayıp suyunu süzerek tencereye alın ve bire bir ölçüde toz şeker ilave ederek karıştırmaya başlayın. Kapariler piştikten sonra içerisine 3 tane karanfil atıp bir limonun suyunu sıktıktan sonra bir iki taşım kaynatın ve ocağın altını kapatın. Oda ısısına geldikten sonra cam kavanozlara doldurup saklayabilirsiniz.

Kapari reçeli yapmak için ihtiyaç duyduğunuz malzemeler:

Sönmüş kireç

1 limon suyu

3 adet karanfil

Kapari

Toz şeker

Kapari ve toz şeker oranı kesinlikle bire bir olması gereklidir.

Kapari ve Evliya Çelebi

Evliya Çelebi bundan tam 400 yıl önce yazdığı Seyahatname adlı eserinde kapariden bahseder. Der ki; “işte bu kumlu topraklarda, bu iklim şartlarında gebre ( kapari ) adlı bir yemiş yetişiyor ve bu yörenin halkı bu yemişin turşusunu yapıyor. Bu turşu hastalıklara deva olduğundan, güç, zindelik ve sağlık vermesinden kaynaklı çok yararlıdır” Evliya Çelebi’nin bu alıntıda dile getirdiği yer Çorum’un Osmancık ilçesidir.

Önemli uyarı; Her şeyin tazesi makbuldür kuralı kapari için geçerli değil çünkü kapari çiğ olarak tüketildiğinde zehirli bir bitkidir. Bu nedenle kesinlikle ancak kesinlikle salamura veya reçel olarak tüketilmelidir.

Kaparinin Faydaları Nelerdir?

Uluslararası Kanser Enstitüsü’nde yapılan bilimsel araştırmalarda antibütünör etkinliği sağlayan ekstratların üretiminde kullanılan bitkiler arasında kapari de yerini almıştır. Ayrıca kapari trombosit sayısını yükselttiği için bilhassa kanser hastalarında tüketimi önemli olan bir bitkidir.

MS yani multipl skleroz hastalığı için tedavi edici özelliği vardır.

Cinsel performansı ve gücü arttırıcı özelliği vardır. Bu nedenle bilhassa çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin tüketmesi tavsiyelir.

Ağrı kesici özelliği vardır. Romatizmal ağrılara son derece iyi gelir.

Sindirim sistemi için son derece yararlıdır. Bağırsak faaliyetlerini düzenler ve kabızlık giderici özelliği vardır ve güçlü bir idrar söktürücüdür.

Balgam söktürücü özelliği vardır.

Parazit ve solucanların dökülmesine yardım eder.

İskorbüt hastalığına iyi gelir.

Felç olma riskini azaltır.

Gut hastaları için son derece yararlıdır.

Dalak büyümesi sorununde son derece yararlıdır.

Kan sorunluluklarının tedavisine yardım eder, kandaki trombosit miktarını arttırır.

Kadınlarda adet düzensizliğini tedavi eder.

Mide sorunlarıne iyi gelir, bilhassa ülser için son derece yararlıdır.

Kalça hakkında rahatsızlıkların risklerini azaltır, belirtilerini hafifletir.

Karaciğer için son derece yararlıdır, fonksiyonlarını düzenler.

Multipl Skleroz (MS) hastalığında kaparinin kullanımı:

Ms hastaları için kullanımı önemle tavsiyelen bitkilerden bir tanesi de kaparidir. Uzmanlar ms hastalarının bu bitkiyi günde iki defa, sabah akşam aç karnına ufak bir kavanoz tüketmelerini tavsiye eder. Tadı ağır geliyorsa limon ve zeytinyağı ile tatlandırılarak da kullanmak mümkün. Eğer kullanıkları ilaçlar içerisinde kortizonlu ilaçlar varsa tüketimi pek tavsiyelmez zira kapari tuz ihtiva eder. Kortizon tedavisi bittikten sonra tüketilebilir. Kapari çayı hem kan temizleyici özelliği vardır hem de ağrı kesici ve antioksidandır. Bu nedenle de MS hastalarında tüketilmesi tavsiyelir.

Lösemi, trombosit düşüklüğü, anemi, kansızlık gibi kan hastalıklarının tedavisinde kapari reçeli tüketilmelidir. Sabah ve akşam aç karnına en az 2-3 tatlı kaşığı kapari reçeli tüketilmesi tavsiyelmektedir. Beraberinde kahvaltı ve ara öğünlerde de tüketilebilir.

Böbrek taşı olan hastalar da sabah ve akşam ( ahenkadan önce ) aç karnına kapari çayı içmeleri ve günlük 1 ufak kavanoz kapari tüketmeleri tavsiyelmektedir.

Gut hastalarında da günde 3 defa ( sabah, öğle ve akşam olmak suretiyle ) aç karnına 2-3 tatlı kaşığı tüketilmesi tavsiyelir

Kapari Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 litre sıcak suyun içine bir çay kaşığı kapari koyduktan sonra 5 dakika demlemeniz yeterlidir. Daha sonra kapariyi süzüp çayı şeker ilave etmeden tüketebilirsiniz. Günde 3 defa aç karnına tüketilmesi tavsiyelir. MS hastalığı sürecinde kaparinin hastalık üzerindeki etkilerini görmek dilerseniz ortalama 3 ay derli toplu tüketimden sonra hekiminuzdan MR isteğinde bulunup önceki MR sonucunuzla karşılaştırılmasını isteyebilirsiniz.

Kaparinin Besin Dşayetleri:

Kapari bitkisi potasyum, fosfor ve kalsiyum açısından son derece zengindir. Kapari tomurcuklarında bol miktarda protein ve A vitamini bulunur.

100 gram kaparinin içerisinde:

23 Kcal enerji

4.89 gr karbonhidrat

2.36 gram protein

0.86 gr yağ

3.2 gr diyet lifi

138 IU A vitamini

4.3 mg C vitamini

0.88 mg E vitamini

24.6 mcg K vitamini

2954 mg sodyum

40 mg potasyum

40 mg kalsiyum

0.374 mg bakır

1.67 mg demir

33 mg magnezyum

0.078 mg manganez

10 mg fosfor

1.2 mcg selenyum

0.32 mg çinko

83 mcg beta karoten

23 mcg folat

0.652 mg niasin

0.027 mg pantotenik asit

0.023 mg piridoksin

0.139 mg B vitamini

0.018 mg tiamin

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

4 Yorum

  1. ilk gördüğümde çilek reçeli sandım ama ismine bakınca olmadığını anladım ama bence tad olarak ona benziyordur

  2. garip bir mazleme listesi var ilk defa duyuyorum böyle bir reçeli görüntüsü çilek ahududu karışımı birşeye benziyor denemek lazım.

  3. Kapari diye bitkiyi de yeni duydum. Reçeli severim özelikle ayva reçeli çok güzel olur iyi yapılırsa. kapari neymiş yav :). Ya da incir reçeli de fena olmaz hani.

  4. kaparinin ne bile olduğunu bilmiyordum, daha ilk defa kapari isminin geçtiği bir yazı gördüm. Kaldı ki reçelini hiç hiç bilmiyorum. Nasıl bir şeydir fikrimde yok ama yapan ve tavsiye eden arkadaşlar var ise bulup buluşturup yeniliyorsa yemek, reçelini de yaptırmak isterim :)

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe