Kalp Sağlığı İçin Günde Kaç Saat Uyumalı

5

Kalp Sağlığı İçin Günde Kaç Saat Uyumalı?

Son yıllarda kalp ve damar hastalıklarının artışında ki sebepler saymakla bitmiyor. Düzensiz beslenme, sigara alkol kullanımı, hareketsiz yaşam ve uykusuzluk kalp sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Uyku günlük hayatınızı daha pozitif ve dinç geçirmenizi sağlar. Uykusuz kalan kişilerde dikkat dağınıklığı ve psikolojik sorunlar meydana çıktığı gibi vücut sağlığında da çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Avrupa’ da yapılan araştırmalara göre uykusunu düzenli bir şekilde uyuyan kişilerde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranı daha düşük olduğu belirlenmiştir. Düzensiz beslenme ve uykusuzluk çeken kişilerde hastalıklara yakalanma riski daha fazla olduğu gözlenmiştir.

Bir kişi için uyku aslında bir yenilenme sürecidir. Kişi tüm gün boyunca yaptığı iş ve tükettiği gıdalarla beraber vücudu ve iç organları maksimum seviyede çalışmaktadır. Bu durumda dinlenmeye ihtiyaç duyduğunda dinlenmeyi uyku ile karşılamaktadır. Düzensiz uyku uyuma kişinin hayatını her yönden olumsuz etkilemektedir.

Sağlıklı bir birey kalp sağlığı için günde kaç saat uyumalı bu konuda uzmanlar bunun 7 saat olduğunu araştırmaları ile ispatlamışlardır. Günlük 7 saat uyku uyuyan bireyler hem psikolojik olarak hem de normal vücut sağlığı olarak kendilerini daha dinç ve sağlıklı hissetmektedirler. Bireyin vücut ve ruh sağlığı için gerekli olan uyku süresi kişinin bünyesine göre de farklılık gösterebilir. Fakat bu 7 saat uyku uyunması kuralı kaliteli bir uykuyu işaret etmektedir.

Kaliteli uyku uyumak için öncelikle kişi tüm günlük hayatında değişikliklere başlamalıdır. Kalp sağlığı için günde kaç saat uyumalı bunu kendi bünyenize göre belirleyebilirsiniz de.

Kalp ve damar rahatsızlıklarının temel nedeni olarak görülen düzensiz beslenme ve uyku düzeninin bozukluğu için doktora başvurarak yardım alınabilmektedir. Bazı kişiler bu konuda profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilirler. Uykunuzu tam olarak aldığınızda gün içerisinde daha dinç ve dikkati olabilirsiniz. Özellikle çalışan kişilerin dikkat dağınıklığının önüne geçmesi için bu uyku düzenine özen göstermelidir.

Uyku büyük küçük her yaştan kişinin dikkat etmesi gereken ve bir düzen içerisinde olması gereken bir alışkanlıktır. Uykusuzluk problemleri için mutlaka bir uzmana danışarak hareket etmelisiniz.

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

5 Yorum

  1. gerçekten gunde en az 6 saat uyunmadığı zaman kişi gün içinde çok yorgun oluyor ve halsiz düşüyor. özellikle gece uykusu çok önemli.

  2. Ne 7 saati ya.. Her şey kalp mi? Ruh sağlığıda önemli, 9 saat uyuyamadığım zamanlar ölü gibi geziyorum, kaldı ki ne hikmetse her günde 9 saatten az uyuyabiliyorum.. Halimi siz düşünün :)

  3. Bir kız arkadaşım var bıraksam 15 saat uyuyacak, bunun sırrı nedir çok merak ediyorum. Kimileri de uyku delisi böyle, bende bir uyusam 10 saat uyuyorum :p

  4. 7 saat ideal gibi görünsede bugünün şartlarına göre zor ama çok uyunduğu zaman ne oluyor acaba kalp daha mı sağlıklı oluyor

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe