İmtihan Stresi!

0

İmtihan stresiyle boğuşan bir hayli insandan biri misiniz? O gizemli suallerle dolu masanın önünde oturma düşüncesi kalbinizi çok kötü çarptırıyor ve vücudunuzu terletmeye mi başlıyor? Gevşeyin! O korkuları ve imtihan stresini kolay stres azaltma taktikleri kullanarak alt edebilirsiniz.

Soluk almanın kolay sanatını anımsayın. Birkaç ağır soluk alın ve zihninizin verdiğiniz nefesle beraber gevşemesine destur verin. Kolay bir problemdir ama imtihan paniği ortaya çıktığında kolaylıkla unutulabilir.

Pozitif şeyler düşünün. İmtihandan iyi netice almanızı engelleyecek en iyi şey, negatif konuşarak kendinizi panik faktörüzdür. Pozitif şeylere odaklanın. Bunu yapabileceğinize kendinizi ikna edin. Ayrı olarak imtihandan 100 üzerinden 100 alamazsanız bunun dünyanın sonu olmayacağını kendinize anımsadın.

Egzersiz için vakit ayırın. Beyin işlevlerinin geliştirmenin çok iyi bir yolu, vücudunuzun o bölümündeki kan akışını geliştirmenizdir. Egzersiz bunun için mükemmel bir yoldur. Egzersiz ayrı olarak vücudunuzdaki endorfin düzeyini de arttırarak duygusal stresi azaltmanıza da yardımcı olur.

Aşırı çalışmayın. İmtihan stresi yaşarken bir de bulduğunuz her boş dakikada derse gömülmeyin. Bütün temelleri aldığınıza ve konuyu candan öğrendiğinize emin olmak istiyorsunuzdur. Bunla alakalı mesele şu ki, şayet beyninize bir mola verdirmezseniz, o vakit bilgiyi kısa vakitli bellekten uzun vakitli belleğe taşıma süreci etkilenecektir. Şayet beyniniz yorulursa, işlevleri zayıflayacaktır. Çalışma müddetini daha kısa seanslara programlayarak kendinize beyin gücü bahşedebilirsiniz. Zamanınız varken tasarı yapın ki çalışmanız için ihtiyaç duyulan süreniz olsun.

Sınav stresiyle baş edebilmeniz akademik kariyerinizde daha başarılı olmanıza yardımcı olur. Zihin sıhhatinizi pozitif bir yerde tutmak için kendinize ihtiyacınız olan molaları vermeyi savsaklamayın. Patlarcasına çalışmak size sınavda istediğiniz başarıyı sunmayacaktır.

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

Leave A Reply

Bumerang - Yazarkafe