Gaziantep Mutfağı Artık Unesco Korumasında!

4

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Unesco’nun Gaziantep’i gastronomi kategorisinde Yaratıcı Şehirler Ağı kategorisine almasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Unesco’nun kararının hemen peşinden gazetecilere izah yapan Fatma Şahin, Aziz Sancar’ın Nobel ödülünü almasının ardından Gaziantep’in de mutfağıyla BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’ye damga vurduğunu kaydetti. Gaziantep mutfağının kalitesinin ve çeşitliliğinin dünya tarafından tescillendiğini belirten Fatma Şahin, şehrin artık dünyanın lezzet başkenti olduğunu vurguladı. Unesco’nun Gaziantep’e yönelik kararının kültürel turizmin gelişmesi açısından Türkiye’ye ve Gaziantep’e büyük katma değer sağlayacağını anlatan Şahin, şöyle konuştu:

“Kendi dalımızın Nobelini aldık. Tescillendi. Artık Gaziantep mutfağı dünyanın en ehemmiyetli mutfaklarından bir tanesidir. Çeşitliliği lezzetiyle de artık dünyanın lezzet başkentidir. O yüzden Unesco’dan aldığımız bu tescil Gaziantep’imize Türkiye’mize hayırlı olsun diyoruz. Bununla ilgili kültürel kalıtı savunmak kollamak gastronomiye mutfağımıza sahip çıkmak hepimizin görevi. Mutfaklar kendi içinde yarıştı. Büyük bir rekabet vardı. Burada yarışı Gaziantep birincilikle bitirdi ve hak ettiği tescili aldı. Kültürel kalıt da artık sadece antik şehirlerimizle değil mutfağımızla da söz sahibiyiz. Bu konuda kültürel turizmin gelişmesinde de mutfağımızda iddialıyız. Herkesi Gaziantep’e bekliyoruz. Ülkemize getirdiğimiz bu ödülden dolayı da çok mutluyuz, gururluyuz. Gazi şehrimiz her şeyin en iyisini hak ediyor. Bir gün evvel nasıl Aziz Sancar Hoca Nobel’de Türkiye’yi temsil ettiyse bugün Gaziantep, Gaziantep mutfağı yerine Birleşmiş Milletler’e damgasını basmıştır.”

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

4 Yorum

  1. Antep sofrasını çok beğenirim, bence eşsiz bir lezzeti var. Koruma altına alınması ülke adına katkı sağlar.

  2. antep sofrası unesco korumasında olsa ne fayda, baklavayı falan yunanistana isim hakkı olarak kaptırmamış mıydık biz zamanında ?

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe