Etkili Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

2

Özgeçmiş veyahut yaygın ismiyle CV, iş müracaatı esnasında adayların patronlar tarafından tam olarak anlaşılması için ehemmiyetli rol oynar. Adayın, şahsi bilgilerini, geçmiş tecrübelerini doğru ve etkileyici bir biçimde dile getireceği özgeçmiş, patronun aday ile ilgili vereceği neticesi kolaylıkla etkileyebilir.

Tesirli ve doğru bir özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi şart olan hususlar şöyledir;

Şahsi bilgilerinizi eksiksiz verin. Şahsi bilgiler bölümü, patronun aday ile ilgili bilgi edineceği en ehemmiyetli bölümlerden biridir. Bu alanda doğru doğum tarihi ve yeri, adres ve iletişim bilgilerinin verilmesi çok ehemmiyetlidir. Ayrı olarak iletişim bilgisi olarak yalnızca telefon numarasının değil, elektronik posta adresinin de verilmesi, iletişim açısından kolaylık sağlayacak bir etkendir.

Doğru eğitim bilgileri. Adayın geçmiş eğitim bilgileri, tecrübelerden önce adayın alakalı işle alakalı ihtiyaç duyulan eğitime sahip olup olmadığının anlaşıldığı bölümdür. Bu yüzden geçmiş eğitim bilgilerinin doğru olarak bildirilmesi, son diploma alınan yerin belirtilmesi ehemmiyetlidir.

İş tecrübelerini dürüstçe deklarasyonun. Geçmiş iş tecrübeleri, çoğu patronun en çok dikkat ettiği bölümdür. Yetersiz olduklarını düşünüp iş tecrübelerini mübalağa etmek, yanlış ve yanıltacak bilgileri vermek adayın daha sonrasında zor vaziyete düşmesine neden olabilir. Bu yüzden tarihleriyle dürüstçe iş tecrübelerini bildirmek iki taraf için de doğru olacaktır.

Sahip olunan kurs ve sertifika bilgilerini ilave edin. Patronun dikkat etmeyeceğini düşünüp kurs ve sertifika bilgilerini ilave etmemek düşülen yaygın bir hatadır. Oysa ki tecrübelerde olmasa da, alınan sertifika ve kurslar patronun fikrine tesir edebilmektedir.

Yabancı dil bilgilerini ilave edin. Yabancı dil bilgileri, adayların çoklukla mübalağaya kaçtığı bir bölümdür, varolmayan bir dil bilgisini ‘Az’ diye bildirmek, patron açısından değil aday açısından zor vaziyetlere sebep olabilir. Bu yüzden en doğru dil bilgisini bildirmek gerekir.

Burs ve ödüller bölümüne da yer verin. Burs ve ödüller, müracaatlan işle alakalı olsun veyahut olmasın, adayın aktif olduğu alanları göstermesi itibariyle ehemmiyetlidir.

Hobileri ve alaka alanlarını unutmayın: Hobiler, alaka alanları, adayın şahsi hayatında hangi alanlarda aktif olduğunu göstermek yerine ehemmiyetli bir bölümdür. Adayın varsa ilgilendiği fark etkinlikleri, sporları, aktiviteleri bildirmesi, işverenin fikrini pozitif manada etkileyebilir.

Sosyal medya bilgilerine yer verin. Son zamanlarda özgeçmişlere ilave eden sosyal medya bilgileri, özgeçmişlerde verilen bilgilerin yeterli olmaması vaziyetinde patronun müracaat edebileceği alternatif bir alandır. Sosyal medya platformlarında adayın daha candan olacağı düşünülürse de patron için ehemmiyetli bir nokta olacağı görülebilir.

Özgeçmişi profesyonel biçimlerde tertip edin. Özgeçmişin muhtevanına ek olarak, şekil ve düzen açısından profesyonel olması da gerekir. Bilgilerin düz yazı halinde bildirilmesi yerine, internet üzerinden çevrimiçi olarak kolayca erişilebilecek şablonlar üzerinde belirtilmesi daha doğru olacaktır.

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

2 Yorum

  1. O kadar üniversite okuyup hiç bir işe giremeyen arkadaşlara sesleniyorum, buyrun okuyun bu yazıyı bütün önemli noktalar yazılmış dikkat ederseniz iş sahibi olursunuz.

  2. Ülkemizde çoğu basit bir dilekçe yazmayı bile beceremiyor. Malesef okumamış değil üniversitede okuyan çouğ öğrenciye kendini anlatan bir paragraf yaz desen beceremez.

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe