ERP Yazılımı Nedir?

2

Rekabet ortamının zorlu koşullarla sınandığı son zamanlarda firmalar varlıklarını savunmak emeliyle yeni ve çağdaş çözümlere yönelmektedirler. Tam açılımı Enterprise Resource Planning olan ve Türkçeye Müessesesel Kaynak Tasarılaması olarak çevrilebilecek olan ERP  de bu çözümlerden biridir. İmalat yapan firmalar, stoklardan fiyatlara kadar firmanın tüm işlerini koordine etmek, bir merkezden yönetmek emeliyle ERP sistemlerini kullanmaktadırlar. ERP bir müessesenin tüm bölümlerini tek bir bilgisayar sistemi altında toplayarak fark bölümlerin ortaklaşa data paylaşımı sağlar. ERP yaklaşımında veri, tıpkı bir imalat işletmesine hammaddenin girip işlenerek ürün olarak çıkması gibi, firmaya girer, değişik departmanlarda işlenerek bilgiye dönüşür.

ERP kavramı ilk defa üretim etraflarında kullanılsa da, günümüzde bu kavram çok daha geniş bir mana dile getirmektedir. İşletmelerin, iş alanlarının ne olduğu ehemmiyetli değildir, üretim, satış yapan işletmeler, kar emeli gütmeyen kuruluşlar, vakıflar veya varlığı olan diğer tüm kuruluşlar ERP sistemlerini kullanabilirler.

Standart ERP yazılımlarında bulunan modüller şöyledir;

·Finans idaresi,
·İnsan Kaynakları İdaresi,
·Tedarik Zinciri İdaresi (Satın alma)
·Dış Ticaret İdaresi ( Dışalım ve İhracat )
·Stok İdaresi
·Bütçe İdaresi
·Depo İdaresi
·Sabit Değerler İdaresi (Demirbaş)
·Servis İdaresi
·Üretim İdaresi
·Kalite İdaresi
·Fiyat İdaresi
·Müşteri İlişkileri İdaresi (CRM)
·Bayi İdaresi

Bu modüller, kullanıcının seçimine göre bir pakette toplanabilir. Kullanıcı istemediği modülleri satın almak vaziyetinde değildir. Pek çok firma ERP’nin finans ve İK modüllerini satın alı, ihtiyaç duyduğu vakit satın almak üzere diğerlerini ayırabilir.

Üretimin ve geri kalan tüm süreçlerin yazılım destekli kontrol edilebilmesine imkan tanıyan ERP yazılımları bir hayli kolaylık sağlamaktadır. Bunlar kolaylıklar şöyle sıralanabilir;

·Stok kontrol faaliyetleri ile stoklar etkin olarak kontrol altına alınır,
·Satıcılar ve müşteriler konusunda değerlemeler ve istatistikler yapılır,
·Değişken imalat şartlarına hızlı reaksiyonlar verilir,
·Tüm kaynakların en randımanlı olacak şekilde kullanımı sağlanır,
·Müşteri hizmetleri geliştirilir,
·Üretimin tüm süreçlerinde hız ve disiplin sağlanır,
·Firma içi ve firmalar arası iletişim sağlanır.

Üretim yapan bir şirketin, üretim sürecini etkileyen süreçlere örnek olarak İmalat Tasarılama, Malzeme İdaresi, Kapasite Tasarılama, Fiyat, Ürün Tasarımı gösterilebilir. Ehemmiyetli olan bütün bu süreçlerin, imalat süreci ile beraber entegre ve uyumlu bir biçimde yönetilebilmeleridir. Bu entegrenin ve uyumun sağlanabilmesinde en büyük rolü de bilgi teknolojileri oynamaktadır. Bilgi teknolojilerinde alınacak yol ile imalat idare sistemleri de geliştirilecektir.

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

2 Yorum

  1. ERP hakkında detaylı ve bilgilendirici bir makale olmuş, sizleri tebrik ederim. Bu konu hakkında bazı eksik bilgilerimi de tazelemiş oldum sayenizde.

  2. türkçe kaynakların yeterli derecede olmadığı ve bir çok kişinin ne olduğu hakkında öğrenmek istediği ve öğrenemediği bir konuda bilgilendirme yapmışsınız, faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim hocam….

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe