CPU Nedir?

2

Çoğu temel bilgisayar eğitiminde/kursunda, bir hayli talebe bu suali sorar. Bu ayrı olarak her temel bilgisayar eğitiminde anlatılması şart olan bir konu. Bilgisayarınızın işletim sistemlerini, bu 3 harfli kelimenin mananını ve bilgisayarınızda gerçekleştirdiği işlevleri konunun ayrıntınına inerek anlatan bir takım işletim sistemi kitapları var.

Bilgisayarlar yazılım ve donanımın birbirleriyle etkileşimi neticesi çalışırlar. Donanım, bilgisayarın görebildiğiniz ve dokunabildiğiniz bölümleridir, kasa ve içindeki her şey de buna dahildir. En ehemmiyetli donanım parçası, bilgisayarınızın içindeki merkezi işlemci birimi veya mikroişlemci tecrübe et küçük ve dikdörtgen biçiminde bir çiptir. Bu, bilgisayarınız beynidir ‘ komutları çeviri eden ve hesaplamaları gerçekleştiren bölüm. Umarım şimdi CPU tecrübe et şeyin ne olduğunu ve bilgisayarınızda/bilgisayarınız için neler yaptığını anlamışsınızdır.

Temel bilgisayar eğitiminizin ve bilgisayar temelinizin bir parçası olarak, işletim sisteminin de ne olduğunu bilmelisiniz. En temel haliyle işletim sisteminin tanımı şöyledir: Bilgisayarın donanım ve yazılım kaynaklarını yöneten bir grup bilgisayar programı. Bu tanıma işletim sisteminin elektronik aletleri, verilen komutlara göre akıllı bir biçimde çalıştırdığını da ilave edebiliriz.

Bütün sistem yazılımının temelinde, bir işletim sistemi hafızası kontrol etme, hafızadan yer ayırma, sistem isteklerini öncelik sırasına koyma, giriş ve çıkış aletlerini kontrol etme, network sağlama, dosya sistemlerini yönetme gibi temel görevleri yerine getirir.

Her işletim sistemi ile ilgili ve ‘CPU nedir’ ile ilgili az biraz bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir takım güzel işletim sistemi kitapları vardır. Daha fazla bilgi edinmek için bunlardan birini edinebilirsiniz.

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

2 Yorum

  1. Bu CPU nedir. Tam olarak yazıyı okusamda gene bir şey anlamadım diyebilirim bir türlü CPU nun ne olduğunu bilemeyeceğim demekki

  2. CPU konusu anlatılanların faydası elbette bilmeyenlere olmuştur ancak biraz daha bilmeyen kişiler için basite indirgeyerek temel bir anlatım yapılabilirdi. Yine de faydalı bir yazı olmuş teşekkürler…

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe