Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

3

Bilgisayarınızın hızını iyileştirmek için bir hayli yol mevcuttur. Ne var ki, yapılacak en iyi şey her vakit için temel şeylerdir ki bunlar bu arada en kolay adımlardır. Bilgisayarınız daha önceki veya yeni olsun, bu üç basit adım en başta yapmanız şart olan şeyler.

Bilgisayar hızını iyileştirmede ilk adım ‘ sabit diskinizi temizlemek. Bütün çalışan makineler gibi, bilgisayar da temizken daha iyi çalışır. Bir bilgisayar mevzubahis olduğunda, dijital olarak temizse daha iyi çalışır. Bunu söyledikten sonra bilgisayarınızın sabit diskini temizlemeniz gerektiğini ilave edelim. Üç aydan daha uzun bir müddettir dokunulmamış rastgele bir kullanılmayan dosyanın gitmesi gerekir.

Bu, üç aydan daha uzun müddettir ulaşılmamış her vesika, resim, müzik, video ve bütün diğer dosyaların sabit diskinizden silinmesi gerektiği mananına gelmektedir. Şayet bu dosyalardan bir bölümünü tutmak istiyorsanız, bunları CD’ye çekin. Onları sabit diskinizde gizleme alışkanlığından vazgeçin.

Ayrı olarak sisteminiz tarafından artık kullanılmayan dosyaları da sistemden uzaklaştırmak için Disk Temizleme aracını kullanmalısınız. Bu kullanılmayan sistem dosyaları, birkaç GİGABYTE boyuta dahi erişmiş olabilirler. Bu yüzden onları kaldırdığınızdan emin olun.

Bilgisayar hızını iyileştirmede ikinci adım ‘ kullanılmayan uygulamaları kaldırın. Kimi uygulamalar bilgisayarınız açılırken kimi programlar çalıştırırlar ve bu da bilgisayarınızın açılmasını güçleştirir. Dahası, bunlardan bazıları bilgisayarınızın kaybetmemesi gereken kimi değerli sistem kaynaklarını da tüketirler.

Bu yüzden bu uygulamalardan kurtulmak için Program İlave et/Kaldır aracını kullanın.

Bilgisayar hızını iyileştirmede üçüncü adım ‘ diskinizi birleştirin. Şayet üçüncü adımı atlarsanız, ilk iki adımın hiçbir manası kalmaz. Ve üçüncü adımın size verebileceklerini maksimize etmek için ilk iki adımı da savsaklamamalısınız. Disk birleştirme, bilgisayar hızını iyileştirmede sahiden de çok ehemmiyetli bir yer tutmakta. Giderek bilgisayarınızdaki dosyalar parçalara ayrılacak ve sıraları bozulacak, bu da sisteminizin dosyaları bulmasını güçleştirerek, aynı zamanda geçen zamanı uzatacaktır.

Bu yüzden dosyalarınızı tekrar sıraya koyun, ayda EN AZ BİR KERE Disk Birleştirme aracını çalıştırın. Bu, bilgisayar hızınızın her vakit optimize olacağını garanti eder.

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

3 Yorum

  1. ben ne zaman bu bilgisayarı daha da hızlandırayım desem ya windows çökerttim, ya da daha da içine ettim. Bu noktadan sonra mantığım şu oldu ; ölüyü fazla yıkarsan ………………………

    yani elbet bilgisayar ince ayar ve optimizeler ile hızlanır ancak çok da uçurmak için kurcalamamak lazım :)

  2. her zaman yaptigim birşey var bunuda size öneririm pc cidden kasıyorsa bilgisayarımı sağ tıklayın özellikleri tıklayın Gelişmiş Sistem Ayarları > Performans > Ayarlar şeklinde devam edin son en iyi performans için ayarla diyip uygula deyin sonra farkı göreceksiniz

  3. Bilmediğim şeyler olduğunu fark ettim. Çoğu zaman bilgisayarın yavaşlığından şikayet ediyorum. Bundan böyle daha hızlı olmasını sağlayabileceğim :)

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe