3D Secure Nedir?

3

3-D Secure ( 3 Boyutlu güvenlik)

3D Secure Güvenlik Platformu bir ödeme onaylama metodu yada teknolojik bir platform olmayıp ödeme sürecindeki partilerin (işyeri-banka-kart sahibi) sorumluluklarını tertip eden bir modeldir.

3D Secure Güvenlik Platformu, sanal alışveriş işlemlerinin güvenliğinin arttırılması için Visa tarafından geliştirilmiş en gelişmiş sistemdir. Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına “Verified by Visa”, MasterCard kredi kartla rı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise “SecureCode” isimleri verilmektedir.

Sistem uyarınca, sanal ödeme işlemi esnasında müşteriye bankası tarafından ödeme şifresi sorulmakta ve böylelikle kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerce kredi kartlarının internet ortamında kullanılmasının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ logoları bulunan sanal işyerlerinden yapılan online alışverişler Visa ve MasterCard garantisi altındadır.

 

3D Secure işleyişi

 • Kart sahibi işyerinin sitesinde satınalma (checkout) işlemini bitirir.
 • Kart sahibi ödeme formuna kredi kart numarasını, son kullanma tarihini ve cvv bilgisini girer.
 • İşyeri kart bilgisini UGP (3D Secure) uygulamasına yönlendirir.
 • Şayet mevzubahis kart numarası 3D Secure sistemine dahil ise (bankası tarafından bu sisteme kaydedilmiş ve kart sahibi tarafından aktive edildiyse) 6 no’lu adımdan devam edilir.
 • Kart bir şekilde 3D Secure desteklemiyorsa, bu vaziyet işyerine 9 no’lu adımdaki gibi döndürülür ve işlem biter.
 • Kart sahibine UGP (3D Secure) doğrulama ekranı açılır.
 • Kart sahibi bankanın öngördüğü doğrulama mekanizması devreye girer.
 • UGP (3D Secure) MPI kart sahibinden aldığı bilgileri işyerinin UGP (3D Secure) hesap bilgileriyle birleştirir ve tüm verileri kart sahibi bankaya gönderir.
 • Kart sahibi banka yanıtını UGP (3D Secure) MPI’a gönderir.
 • İşyeri UGP (3D Secure) işleminin sonucuna göre işlemi Garanti Sanal POS’a gönderir veya göndermez.

kaynak:makaledeposu(dot)com

 

 

Bu sitenin SEO işlemleri Bora B. tarafından yapılmaktadır..

About Author

Sosyclub kurucusu,yazarı programlama ve sosyal içeriklerle ilgilenen lise öğrencisi,içerik üretmeyi çok seven aynı zamanda sporile haşır neşir olan,bilgisayar başında zaman öldüren şahıs!

3 Yorum

 1. benim burada merak ettiğim 3D ödeme ile yaptığımız alışveriş sitelerinde bizim kart bilgilerimiz kayıtlı kalıyor mu? Kalabiliyor mu ? ki bildiğim kadarıyla kaydedilebiliyor, e bu sayede 3D ödeme ile işlem yaptığımız güvenilir olmayan bir yer bizim kart bilgilerimiz ile 3D ödemesiz bir yerden alışveriş yapabilir ki…

 2. Bu 3d secure olmayan yerlerde kredi kartıyla alışveriş yapmak çok tehlikeli. Yine de bazen acil durumlarda yapmak zorunda kalıyorum. Yapıyorsanızda düzenli olarak kredi kartınızı takip etmeyi unutmayın :)

Leave A ReplyBumerang - Yazarkafe